BMW nin otomotiv tarihini değiştirecek yeni nesil hibrit spor modeli ‘i8 i Hollywood da test eden tek Türk gazeteci oldum. Tom Cruise un başrolünde yer aldığı ‘Görevimiz Tehlike filminde konsept versiyonu yer alan araç eylül de Türkiye de satışa sunulacak ve en fazla 5 adet getirilebilecek.


ALMAN lüks otomobil devi BMW nin otomotiv tarihini hem üretim hem de teknoloji olarak değiştirecek yeni nesil elektrikli ‘i serisi modellerinin merakla beklenen süper spor hibrit versiyonu ‘i8 in uluslararası test sürüşü Los Angeles te gerçekleşti. Hürriyet in Türkiye den tek gazete olarak katıldığı test sürüşü Santa Monica, Beverly Hills, Rodeo Drive ve Malibu gibi Hollywood un dünyaca ünlü bölgelerinde gerçekleşti. İlk olarak Tom Cruise nin başrolünde yer aldığı ‘Görevimiz Tehlike filminde konsept versiyonuyla yer alan araç Haziran ayından itibaren bir çok ülkede satışa sunuluyor.

KARAMSARLIĞIM AZALDI

i8 in Los Angeles taki yaklaşık 300 kilometrelik test sürüşü sırasında kendimi bir günlüğüne de olsa Hollywood yıldızı gibi hissetiğimi söylemeliyim. Çünkü dikkat çeken tasarımı ve martı kanatı şeklinde açılan kapılarıyla ‘i8 le durduğum her noktada yoğun bir ilgi ve fotoğraf çekimi ile karşılaştım. 2 yıl önce Tom Cruise un da kullandığı aracı görenler herhalde benim de yıldız olabileceğime düşündüler. Diğer taraftan otomotiv duayenlerinden Saffet Üçüncü nün co-pilotluğunda elektrikli araçlar konusundaki karamsarlığım yerini çok daha pozitif düşüncelere bıraktı. i8 le yaptığımız test sürüşü sonrası dünya basını otomotiv sektöründe voltajın artacağı konusunda hem fikir. Çünkü BMW i8 in en önemli ve sektörde bir ilk teşkil eden özelliği ön tekerleklerin elektrikli motor, arka tekerleklerin ise 1.5 litre benzinli turbo motorla beslenmesi. Yani araç bildiğimiz hibrit araçlardan farklı bir sistemle 4 çeker özelliğe sahip. Ön tekerlekleri besleyen 131 beygir gücünde elektrikli motoru ve arka tekerlekleri besleyen 231 beygir gücünde benzinli turbo motoru sayesinde toplam 362 beygir güce ve 570 Nm lik torka sahip aracın elektronik olarak sınırlandırıldığı için maksimum hızı 250 kilometre. BMW i8 in modelinin yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 2.5 litrenin altına inerken, karbondioksit emisyonu ise kilometrede sadece 59 gram. Elektrikli motorla 37 km menzile sahip aracın dolu yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryasıyla menzili 500 km yi aşıyor. i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor.

i8 almak için kavga ediyoruz

BORUSAN Otomotiv CEO su Eşref Biryıldız, i3 ün 40 bin Euro fiyatla Ağustos, i8 in ise 200-220 bin Euro fiyatla Eylül ayından itibaren Türkiye de satılacağını belirterek, Bu yıl 240 adet i3 siparişi vermiştik. Ancak BMW önce bu rakamı 120 ye daha sonra 75 e düşürdü. Nisan ayını da Ağustos a çekti. Mevcut vergi oranları ile i3 satışlarında 2015 te 400, 2016 da 800 adetleri buluruz. i8 modelini ise Eylül ayından itibaren satmayı planlıyoruz. Bu yıl için alacağımız araç sayısı 5 i bile bulamayabilir. Artırmak için kavgamızı veriyoruz. i8 in lansmanı için İstanbul a BMW Yönetim Kurulu Üyesi Ioan Robertson gelecek dedi.

362 beygir güçle 100 km de 2 lt tüketim

Ön tekerlekler elektrikli arka tekerlekler benzinli motorla çalışıyor.
Elektrikli motor 37, benzinli motor 500 km menzile sahip.
362 beygir gücündeki araç 100 km de yaklaşık 2 litre yakıt tüketiyor.
Aracın karbondioksit emisyonu kilometrede 59 gram.
Eylül ayında Türkiye de satışa sunulacak. Fiyatı ise 200 bin Euro civarında olacak.

Üretimi baştan yazıyor!

BMW nin ‘i serisi olarak adlandırdığı yeni elektrikli modellerinde kullandığı ve daha sonra diğer modellerinde uygulayacağı sıradışı üretim tekniği, otomotiv sektöründe 106 yıllık bir değişim başlatıyor. 1908 de piyasaya sürülen ilk seri üretim otomobil ‘Ford T den bu yana ilk kez boyahane, pres ve korozyon önleme aşaması üretim sürecinden çıkartıldı. BMW, ‘i serisi araçlar için ‘LifeDrive isimli bir mimari geliştirmiş. Bu yürür aksamı taşıyan karoser ile yaşam alanı olan üst yapıyı ayrı ayrı üretip son noktada birleştirmesi demek. Bu mimari sayesinde bir otomobilin üretim süresi neredeyse yarıya düşüyor. Ayrıca BMW, çelik yerine artık yürür aksamda daha hafif ve işlenmesi daha kolay olan alüminyum ile üst gövde de en az çelik kadar hatta bir çok noktada çelikten daha da sağlam olan karbon fiber teknolojisini kullanarak yepyeni bir çığır açıyor. Ayrıca çeliği şekillendiren dev gibi pres makinelerine veya çelik yekpare parçaların saklanması için gereken büyük alanlara da, karbon fiber teknolojisinde artık gerek yok. Yine benzer bir konu, çelik gövdenin boyanıp, korozyona dayanıklı hale getirilmesi gerekirken, karbon fiberin paslanma durumu olmadığı için koca boya atölye ve fırınlarına, gerek kalmıyor. BMW i8 üretiminde çelik yerine kullanılan alüminyum ve karbon fiber malzemeler akıllı hafif tasarımın en başarılı örneklerinden birini oluşturuyor. Özellikle karbon fiber çeliğe göre yüzde 50, alüminyuma göre de yüzde 30 oranında ağırlık tasarrufu sunuyor. Bu tasarruf aracın orta altında yer alan bataryaların ağırlığının neden olduğu olumsuzluğu gideriyor ve i8 e bin 490 kilogramdan daha az ağırlık sağlıyor. Ortalanmış ağırlık merkezi yol tutuşunda çok net olarak hissediliyor.


Yorumlar

Yorum Ekle
Yorum yapılmadı.